Skuteczna izolacja termiczna budynku – dach

Udostępnij:

Ceny ogrzewania budynków rosną z każdym rokiem. Jest to trend, który nie tylko będzie się utrzymywał, ale można spodziewać się jego dynamizacji z czasem. W związku z tym konieczne jest odpowiednie zabezpieczanie budynków przed stratą drogocennego ciepła. Najwięcej ucieka go przez dach, co spowodowane jest prostymi właściwościami fizycznymi powietrza. Konwekcja cieplna powoduje, że ciepło ucieka do góry, a tam jest narażony na jego wypuszczanie dach.

Potrzebny jest dobry materiał izolacyjny, lecz jego wybór wcale nie jest prosty. Każdy z materiałów charakteryzowany jest szeregiem czynników, na przykład oporem cieplnym czy współczynnikiem lambda, ale nie należy do końca się nimi sugerować, a na pewno nie traktować któregokolwiek z nich jak wyroczni.

Dobrze wykonana izolacja nie może być tylko systemem sprawdzającym się w laboratorium. W warunkach domowych będzie ona używana przez lata, zmieniać się będzie jej otoczenie i czasami będzie poddawana skrajnym warunkom pogodowym. Musi to bez problemu wytrzymać. Klasycznym i trzeba przyznać całkiem skutecznym sposobem na ocieplanie poddasza jest wełna mineralna. Jej właściwości są całkiem dobre, ale korzystanie z niej wiąże się z licznymi problemami. Zawsze pojawiają się chociażby mostki cieplne, które powodują spadek jej skuteczności o około 10%. Całkowicie tego problemu wyeliminować się nie da. Do tego dochodzi jeszcze problem polegający na przesunięciu się tego materiału. Może on obniżyć efektywność wełny nawet o 90%.

Nie powinno więc dziwić, że coraz częściej właściciele doków stawiają na otwartokomórkową piankę poliuretanową. Można ją bez problemu nanosić na niemal na wszystkie powierzchnie, izoluje w sposób znakomity, a jeśli wykorzystuje się metodę natryskową, pokrycie nią jest bliskie ideału. Jest ona bowiem w stanie poszerzyć się ponad 150 razy, dzięki czemu wprawnie zamyka wszystkie szczeliny czy pęknięcia. Wielką zaletą pianki poliuretanowej jest to, że budynek jest w stanie pod nią oddychać.

izolacja termiczna dachuNie blokuje ona ruchu pary wodnej, ale skutecznie potrafi się bronić przed nasiąkaniem. Może wchłonąć co najwyżej 300 gram wody na metr kwadratowy powierzchni, więc nie stanie się wilgotna. Jej działanie można ogólnie porównać do puchowych kurtek wykorzystywanych przez alpinistów, w których na pewno nie będzie zimno, ale człowiek się też nie zapoci. Bardzo ważne jest to, że odpowiednio położona pianka na pewno nie będzie miała żadnych mostów termicznych, a do tego jej parametry techniczne z czasem będą się zmieniały w minimalny, wręcz niezauważalny sposób. Nie ma też zagrożenia, że pianka wywoła jakąkolwiek alergie czy w inny sposób zagrozi zdrowiu.

Socialmedia

Warte uwagi

Czym docieplać domy?

Docieplanie domów stało się z dobrej praktyki absolutną koniecznością, ponieważ koszty energii cały czas rosną, a i względy ekologiczne mają swoje znaczenie. Powstaje tylko pytanie...

Izolacja natryskowa

Kontakt

Izolacje natryskowe - IZOSOLUX

Izolacja natryskowa to obecnie najlepsze i najszybsze rozwiązanie, które daje nam możliwość efektywnego ocieplenia poddasza. Dzięki temu można zapobiec uciekaniu ciepła oraz przenoszeniu alergenów. Nie powinno być problemów pleśni czy gryzoni, co jest często kłopotliwe, jeśli stosuje się wełnę mineralną.

Izolacje natryskowe realizowane są przez nas z użyciem nowoczesnego sprzętu, który będzie gwarantował nam zastosowanie świetnych jakościowo materiałów. Wszystko realizowane w ramach izolacji natryskowej sprawdza się przy:

    ocieplaniu dachów i poddaszy ;

    ocieplaniu budynków mieszkalnych;

    izolacji dachów, zbiorników i instalacji kanalizacyjnych w ramach hydroizolacji;

    izolacji tarasów, fundamentów i wylewki ;

    izolacji magazynów, kurników, chłodni;

    ociepleniu i wygłuszeniu ścian.

Izolacja natryskowa to obecnie najlepsze i najszybsze rozwiązanie, które daje nam możliwość efektywnego ocieplenia poddasza. Dzięki temu można zapobiec uciekaniu ciepła oraz przenoszeniu alergenów. Nie powinno być problemów pleśni czy gryzoni, co jest często kłopotliwe, jeśli stosuje się wełnę mineralną.

Izolacja może być aplikowana bezpośrednio na podłoże i to niezależnie czy będzie to deskowanie, beton czy membrana. Doskonała przyczepność piany PUR sprawia, że uda się dzięki niej skutecznie wzmocnić konstrukcję. Nie będzie także problemu stosowania różnych elementów montażowych. Dzięki stosowaniu izolacji natryskowej z piany PUR mamy gwarancje energooszczędnego i niskoenergetycznego domu. Będzie można to czuć również w portfelu, ponieważ to rozwiązanie jest tanie.

Piana charakteryzuje się tym, że jest produktem ekologicznym i można liczyć na to, że dzięki niej nie będzie problemów z osiadającym kurzem czy alergenami. Oznacza to, że mamy czyste powietrze w domu. Piana nie ma substancji rakotwórczych, nie ma zapachu oraz nie będzie drażnić alergików. Cała instalacja tak przygotowana będzie bardzo szczelna i dzięki temu uzyska się rzeczywiście idealną izolację, która dodatkowo wpływa także na wyciszenie przygotowywanych pomieszczeń. Dlatego właśnie te wszystkie cechy powinny zachęcić do stosowania piany PUR.