Docieplanie domów stało się z dobrej praktyki absolutną koniecznością, ponieważ koszty energii cały czas rosną, a i względy ekologiczne mają swoje znaczenie. Powstaje tylko pytanie, który z dostępnych systemów ocieplania budynków wybrać?

Najpopularniejsze obecnie są trzy: wełna mineralna, styropian i pianki poliuretanowe. Wełna mineralna to rozwiązanie najstarsze, które wcale nie jest złe. Właściwości wełny pod względem izolacji termicznej są przyzwoite, a jej cena jest zachęcająca, ale powstaje z nią też masa problemów. Wełna mineralna może nasiąkać i gnić, lęgną się w niej gryzonie, pył z wełny jest rakotwórczy, a do tego szybko traci swoje właściwości.

Styropian to ewolucja w stosunku do wełny. Ma podobne do niej wady i zalety. Główną różnicą jest to, że układa się go w łatwych do manipulowania prefabrykatach, które jednak tworzą pomiędzy poszczególnymi płytami mostki termiczne. Jest to miejsce, w którym dochodzi do istotnych strat ciepła, przemakania i korozji materiału. Układanie płyt okazuje się też niewygodne w miejscach, gdzie jest mało przestrzeni i trudno o wygodny dostęp. Cześć z tych wad da się ograniczyć, ale dalej jest to materiał problematyczny.

ocieplanie budynków pianą PURPianka poliuretanowa to rozwiązanie najnowocześniejsze i równocześnie najdroższe, ale można argumentować, że posiada znakomity, być może najlepszy ze wszystkich materiałów stosunek ceny instalacji do jakości, czyli do stopnia izolacji i trwałości gotowego produktu. Najważniejsze jest to, że pianka poliuretanowa ma znakomite właściwości termoizolacyjne. Przepuszcza parę wodną, ale już nie powietrze. Jest w stanie zatrzymywać hałas i posiada właściwości hydroizolacyjne.

Jej właściwości są zachowane przez dziesięciolecia z minimalnymi tylko stratami. Nakłada się ją poprzez natrysk, więc można nią z łatwością dojść wszędzie i nie tworzą się też żadne przerwy pomiędzy warstwami czy płatami pianki, co zapobiega pojawianiu się wszelkich mostów termicznych. Jej wadą niewątpliwie jest to, że nakładać ją może tylko ekipa specjalistów wyposażona w odpowiednie urządzenia.

Socialmedia

Warte uwagi

Czym ocieplać poddasze?

Obecnie coraz częściej domy jednorodzinne przygotowuje się tak, że mają poddasze użytkowe, dzięki temu istnieje możliwość zwiększania skutecznie powierzchni mieszkalnej. Jest to nie...

Izolacje natryskowe - IZOSOLUX

Izolacja natryskowa to obecnie najlepsze i najszybsze rozwiązanie, które daje nam możliwość efektywnego ocieplenia poddasza. Dzięki temu można zapobiec uciekaniu ciepła oraz przenoszeniu alergenów. Nie powinno być problemów pleśni czy gryzoni, co jest często kłopotliwe, jeśli stosuje się wełnę mineralną.

Izolacje natryskowe realizowane są przez nas z użyciem nowoczesnego sprzętu, który będzie gwarantował nam zastosowanie świetnych jakościowo materiałów. Wszystko realizowane w ramach izolacji natryskowej sprawdza się przy:

    ocieplaniu dachów i poddaszy ;

    ocieplaniu budynków mieszkalnych;

    izolacji dachów, zbiorników i instalacji kanalizacyjnych w ramach hydroizolacji;

    izolacji tarasów, fundamentów i wylewki ;

    izolacji magazynów, kurników, chłodni;

    ociepleniu i wygłuszeniu ścian.

Izolacja natryskowa to obecnie najlepsze i najszybsze rozwiązanie, które daje nam możliwość efektywnego ocieplenia poddasza. Dzięki temu można zapobiec uciekaniu ciepła oraz przenoszeniu alergenów. Nie powinno być problemów pleśni czy gryzoni, co jest często kłopotliwe, jeśli stosuje się wełnę mineralną.

Izolacja może być aplikowana bezpośrednio na podłoże i to niezależnie czy będzie to deskowanie, beton czy membrana. Doskonała przyczepność piany PUR sprawia, że uda się dzięki niej skutecznie wzmocnić konstrukcję. Nie będzie także problemu stosowania różnych elementów montażowych. Dzięki stosowaniu izolacji natryskowej z piany PUR mamy gwarancje energooszczędnego i niskoenergetycznego domu. Będzie można to czuć również w portfelu, ponieważ to rozwiązanie jest tanie.

Piana charakteryzuje się tym, że jest produktem ekologicznym i można liczyć na to, że dzięki niej nie będzie problemów z osiadającym kurzem czy alergenami. Oznacza to, że mamy czyste powietrze w domu. Piana nie ma substancji rakotwórczych, nie ma zapachu oraz nie będzie drażnić alergików. Cała instalacja tak przygotowana będzie bardzo szczelna i dzięki temu uzyska się rzeczywiście idealną izolację, która dodatkowo wpływa także na wyciszenie przygotowywanych pomieszczeń. Dlatego właśnie te wszystkie cechy powinny zachęcić do stosowania piany PUR.