Magiczna siła natury

Chyba nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, jaką siłę ma natura. Na co dzień człowiek nawet nie zwraca na to tak mocno uwagi. Może dzięki książkom uda nam się nam dostrzec pewne ważne tematy. W wielu książkach znaleźć można cudowne opisy środowiska naturalnego. Zwracajmy na nie dokładniejszą uwagę, ponieważ można dostrzec wiele wspaniałych fragmentów w książkach. Niektóre książki to jakby hołd dla natury, która potrafi objawić nam piękne oblicze. Czy w książce Tajemniczy ogród lektura (https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/tajemniczy-ogrod-frances-hodgson-burnett) autorka wychwala naturę? Trzeba się tego dowiedzieć. Autorką jest Frances Hodgson Burnett.

Z Indii do Anglii

Mówi się, że jest to jedna z najlepszych książek, jeżeli chodzi o lektury szkolne. Powstała ona w 1911 roku i zanim została opublikowana pod postacią książki, była ona publikowana w w odcinkach w The American Magazine. Książka zaliczana do literatury dziecięcej, do dnia dzisiejszego uważana jest za obowiązkową lekturę szkolną dla dzieci. Główną bohaterką jest Mary Lennox. Dziewczynka ma 9 lat. Jej rodzice pochodzą z Anglii, ale ona sama urodziła się w Indiach. To właśnie tam do tej pory mieszkała i chyba można nawet powiedzieć, że innego świata nie znała. Tylko, że w Indiach pokazała się wielka zaraza, która doprowadziła do śmierci rodziców Mary. Dziewczynka została sama, a jedyną osobą, która mogła się nią zaopiekować był wuj Archibald, którego ona nie widziała nigdy w życiu. To nie zmienia postaci rzeczy i prosto z Indii, Mary musiała przenieść się do Anglii, do świata zupełnie jej nieznanego.

Nowy świat

Mary jest zaskoczona tym co zastaje na miejscu. Jej wuja jest bardzo nieprzyjemny i bardzo chłodny. Dziewczynka była przyzwyczajona do wielkiej ilości służących, a w nowym domu musi sobie najczęściej radzić sama. Ma co prawda jedna służącą, ale generalnie dziewczynka czas musi spędzać samotnie. Do tego nie może wchodzić do ogrodu, który znajduje się dookoła domu, bo wuja jej zabronił. Czasem dziewczynka słyszy w domu płacz, ale nawet służąca Marta nie chce jej powiedzieć o co chodzi. Mary uznaje, że sama dowie się prawdy. Dzięki temu dowiaduje się, że ma kuzyna – Collina. Chłopiec jest w jej wieku, ale jest bardzo rozkapryszony. Do tego uważa, że cierpi na śmiertelną chorobę, przez co cały dom postawiony jest na nogi. Znajomość Mary, Collina i Dicka (brata Marty) będzie bardzo niezwykła. Nie tylko zmieni ona życie dzieci, ale również wuja Archibalda, który będzie wdzięczny za to, że w jego domu pojawiła się tak niezwykła postać, jak Mary Lennox.