Ogród pełen tajemnic

Jaka lektura szkolna najbardziej utkwiła w pamięci? Ciekawe pytanie, które można by ze spokojem zadać współczesnym osobom dorosłym. Pewnie każdy miałby coś ciekawego do powiedzenia i jakieś fajne wspomnienia, którymi chętnie podzieliłby się ze swoimi dziećmi. O tym, że ktoś nie czytał lektur lepiej nie mówić, bo jeszcze dziecko zacznie brać przykład. A czy Tajemniczy ogród lektura jest książką, którą można zapamiętać? Warto sprawdzić. Autorką tej książki jest Frances Hodgson Burnett.

Nowe życie

Mary Lennox ma 9 lat i do tej pory cieszyła się spokojnym życiem u boku swoich rodziców w Indiach. Tylko, że podstępna zaraza zabrała jej ukochanych rodziców i dziewczynka musi się przeprowadzić do Anglii, do wuja, którego nie zna. Dziewczynka przyzwyczajona jest do pewnych rzeczy, jak chociażby spełnianie jej każdego życzenia, więc jest bardzo zdziwiona tym, co zastaje w wielkim domu wuja. Wszystko się tu różni. A w szczególności wuja Archibald, który od samego początku jest dla niej nieprzyjemny. Wuja uprzedza dziewczynkę, że nie można wchodzić do ogrodu, który widać z okien. Nie tłumaczy swojej decyzji, ale liczy, że Mary będzie posłuszna. Po krótkim spotkaniu z wujem Mary zostaje oddana pod opiekę Marty – służącej. Dziewczynka czuje się obco w tym domu i na pewno nie ma zamiaru…słuchać się zakazów wuja. W szczególności, jeżeli chodzi o ogród, który kusi ją za każdym razem, kiedy dziewczynka spogląda przez okno.

Dick i Collin

W życiu Mary pojawia się Dick – brat służącej Marty. To razem z nim po pewnym czasie dziewczynka zaczyna odkrywać ogród, który na nowo budzi się do życia. Dziewczynka jest zachwycona tym miejscem i zaczyna mocno o niej dbać, a Dick cały czas jej pomaga. Chociaż obydwoje utrzymują wszystko w tajemnicy, aby wuja się o niczym nie dowiedział. Pewnego dnia Mary dowiaduje się, że w wielkim domu,z dala od jej pokojów mieszka…Colin – jej kuzyn i równolatek. Chłopiec jest jeszcze bardziej rozkapryszony i ciągle uważa, że umiera na śmiertelną chorobę. Wszyscy obchodzą się z nim jak z jajkiem, ale Mary nie ma zamiaru. O dziwo, pod wpływem znajomości z Mary, Colin zaczyna się zmieniać na lepsze. I to w taki sposób, że zaczyna sam nawet próbować wstać z wózka. Wuja Archibald, który po dłuższej nieobecności wraca do domu jest zaskoczony tym co zastaje po powrocie. Nie dość, że ogród rozkwitł nowym życiem, to jeszcze jego syn zaczął chodzić. Wszyscy się zmieniają, a powodem tego jest pojawienie się Mary Lennox, która również przechodzi korzystną zmianę.